Vďaka súťaži BLOGER ROKA budú slovenské pôrodnice dovybavené 35 monitormi dychu

Počas semifinále štvrtého ročníka ankety BLOGER ROKA bolo v rámci SMS hlasovania od verejnosti odovzdaných 19 092 hlasov, vďaka čomu mohol organizátor súťaže, Content agency, venovať Nadácii Križovatka darčekový šek na 3 416 Eur.

Prečo sme si vybrali Nadáciu Križovatka?

Pri výbere organizácie, ktorej venujeme kompletný výťažok z SMS hlasovania v súťaži BLOGER ROKA 2018, sme oslovili mnohých ľudí, aby nám poradili a poslali svoje tipy. Náš výber sme postavili na kritériách, kedy sme chceli pomôcť menej známej organizácií, s dlhodobou a kontinuálnou misiou, ktorá pôsobí na Slovensku a pomáha slovenským detičkám a rodinám.

„Nadáciu Križovatka som dovtedy nepoznala a ani som netušila, že takáto organizácia existuje. Avšak, keď som si prečítala čo je ich cieľom, a ako pomáhajú rodinám a slovenským pôrodniciam, ich práca ma doslova chytila za srdce. Ako matka ročného Riška denne využívam monitor dychu. Mám aj osobnú skúsenosť, keď nám monitor dychu signalizoval poruchu dýchania. Keby nás monitor dychu o tretej v noci nezobudil, neviem, ako by to dopadlo … “ uviedla zakladateľka a organizátorka súťaže, Jana Malaga.

Počas semifinále rozhodovala o tom, kto postúpi do finále široká verejnosť. Z jedného telefónneho čísla mohlo byť zaslaných 5 SMS. Celkovo bolo odovzdaných zo slovenských telefónnych čísiel 18 147 a z českých 945 esemesiek, čiže hlasov. Cena jednej SMS bola 50 centov.

Celý výťažok z SMS hlasovania, ktorý vyúčtoval organizátorovi súťaže poskytovateľ hlasovania ASMS, s.r.o., v hodnote 3.416 eur organizátor súťaže venoval Nadácii Križovatka, ktorá už 10 rokov robí veľmi záslužné aktivity, aby bolo čo najviac už len šťastných príbehov a rodiny sa mohli radovať zo svojich detí.

Darčekový šek prevzala 27. júna 2018 riaditeľka nadácie, Táňa Tomasch, ktorá nám prezradila, ako vznikla táto nadácia: „Zakladateľ českej nadácie (Nadace Křižovatka) pán Rosinek ma oslovil s myšlienkou založiť rovnakú nadáciu aj na Slovensku. Bola to pre mňa výzva, keďže v tejto oblasti som nikdy nepôsobila. Nadáciu som úspešne založila a tento rok sme oslavovali 10.výročie jej vzniku.“

Ako vie pomôcť dieťaťu monitor dychu?

Počas prvého roku života môže u dieťaťa nastať nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat.

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS = Sudden infant deathsyndrome) je diagnóza, ktorú lekári stanovia žiaľ až po smrti dieťaťa. Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku (tzv. smrť v kolíske) – a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Postihuje deti v dojčenskom veku (t.j. do 1 roka).

„Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne sa jedná o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku sa podieľa viac rizikových faktorov,“ prezradila Táňa Tomasch.

Hlavným rizikovým faktorom je fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť (nedonosené deti, dvojčatá a pod). Akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor – napr. prikrývky, vankúš alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa, prekážky v dýchacích cestách atď. Tiež každé oslabenie detského organizmu (infekčné choroby, horúčky, zvracanie) a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko SIDS.

„Za výťažok z hlasovania vieme zakúpiť cca 35 ks monitorov dychu Babysense. Zakúpené budú výrobky, ktoré sú certifikované ako zdravotnícka pomôcka a sú tým najkvalitnejším výrobkom vo svojej kategórií. Ide o typ Babysense 2 Pro,“ uviedla riaditeľka Nadácie Križovatka, Táňa Tomasch.

Monitor dychu Babysense monitoruje dýchanie dieťaťa, a pokiaľ príde k jeho zlyhaniu, upozorní vás na to zvukovým a svetelným signálom. Prístroj Babysense nemôže predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie dieťaťa a varuje rodiča v prípade jeho ohrozenia.